icon

Czy negatywny wynik testu to koniec choroby COVID-19 ?

0
article

Czy negatywny wynik testu to koniec choroby COVID-19 ?

Coraz ciężej znaleźć w naszym otoczeniu osobę, która z koronawirusem nie miała jeszcze do czynienia. Z relacji tych osób wiemy, że każdy ma w związku z COVID-19 inne doświadczenia.

Jedni przechodzą go łagodnie, wyliczając raptem kilka mniej uciążliwych objawów, inni wspominają okres choroby, jako jeden z gorszych w życiu.

Jeśli wynik testu jest  negatywny, możemy odetchnąć z ulgą.

Ale... czy na pewno?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że koniec choroby może wcale nie być końcem uciążliwych skutków infekcji, bowiem wirus może nieść ze sobą nieprzyjemne powikłania, które mogą się ciągnąć przez długi okres. Jakie są konsekwencje zachorowania na COVID-19?

Skutki infekcji dotykają zarówno dorosłych jak i dzieci, które do pewnego momentu uznawane były za grupę najlepiej radzącą sobie z chorobą i przechodzącą ją niemal bezobjawowo.

Taki zespół zapalny u dzieci nazywany jest PIMS-TS (ang. Paedriatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally Associated with SARS-CoV-2) i charakteryzuje się m.in.:

  • wysoką gorączką
  • biegunkami, wymiotami czy bólem brzucha
  • wysypką najczęściej na rękach i stopach
  • zapaleniem spojówek
  • obrzękiem dłoni i stóp
  • zaczerwienieniem języka i warg
  • objawami neurologicznymi (m.in. apatia, drażliwość, silne bóle głowy, drgawki, a nawet śpiączka)
  • zapaleniem mięśnia sercowego i ogólnym osłabieniem organizmu

 

Pierwszym, poważnym i najczęściej występującym symptomem u dorosłych jest osłabienie, którego objawy porównywane są do Zespołu Chronicznego Zmęczenia.

Skarży się na nie nawet 58% ozdrowieńców. Zmęczenie, które pojawia się przy najmniejszym nawet wysiłku, może być związane z zaburzeniami systemu odpornościowego i stanem zapalnym, który nadal obecny jest w naszym organizmie.

Problemy sercowo-naczyniowe również są często występującym skutkiem ubocznym.

Kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy układu krążenia, czy duszności wysiłkowe mogą dotknąć nawet pacjentów o łagodnym przebiegu choroby.

Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, orientacją i komunikacją w przypadku powikłań po covid-19 określane są mianem „mgły mózgowej”.

Niemożność przypomnienia sobie nawet najprostszych informacji utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje stres i rozbicie. Inne objawy neurologiczne to m.in. majaczenie, odrętwienie, uczucie mrowienia.

Zdarza się, że ozdrowieńcy skarżą się nawet na nadmierne wypadanie włosów!

Ten na pozór nie związany z wirusem problem określa się jako łysienie telogenowe.

Może ono trwać nawet do kilkunastu miesięcy, kiedy organizm wróci do pełni sprawności.
Łysienie telogenowe dotknęło ok. 27% ozdrowieńców.

Spadek wydolności oddechowej, to kolejna pozycja na liście skutków infekcji SARS-CoV-2. W tym wypadku najczęściej można zaobserwować suchy, męczący kaszel, bezdech senny i ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, a także problemy z oddychaniem.

Przy tego typu dolegliwościach najczęściej stosowaną formą terapii jest nebulizacja. Inhalacja roztworami leków, czy soli fizjologicznej jest pomocna zarówno w przebiegu choroby jak i po.

Jednak substancję stosowaną do tego zabiegu, jak również częstotliwość inhalacji należy uzgodnić z lekarzem, do którego należy się udać niezwłocznie w przypadku, gdy nasze po-covidowe dolegliwości nasilają się, lub trwają za długo.

W naszym asortymencie sklepu znajdą Państwo bogaty wybór inhalatorów, nebulizatorów jak i również akcesoriów niezbędnych do nebulizacji. 

 

Zapraszamy na: Nebulizatory Medical Promo

Autor zdjęcia: autor

 

icon Komentarze do wpisu (0)

icon do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl