icon

Nadciśnienie tętnicze. Dlaczego jest groźne?

0
article

Nadciśnienie tętnicze. Dlaczego jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Szacuje się, że dotyka nawet co 4 polaka i potrafi być wyjątkowo przebiegłe, bowiem przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, siejąc jednocześnie spustoszenie w naszym organizmie, wywołując również zagrożenie życia. Na uszkodzenia szczególnie narażone są nerki, naczynia krwionośne i serce. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Jak uniknąć nadciśnienia tętniczego, bądź jaką przyjąć linię obrony, kiedy już się z nim borykamy

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy jego wartości (skurczowa, tzw. ciśnienie górne, oraz rozkurczowa, tzw. ciśnienie dolne) wykraczają powyżej ustalonych norm, które wyglądają następująco:

 

Ciśnienie optymalne

<120 <80

Ciśnienie prawidłowe

120 - 129 80 - 84

Ciśnienie wysokie prawidłowe

130 - 139 85 – 89

Nadciśnienie tętnicze I stopnia

140 - 159 90 – 99

Nadciśnienie tętnicze II stopnia

160 – 179 100 - 109

Nadciśnienie tętnicze III stopnia

≥180 ≥110

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować między innymi: zawałem serca udarem mózgu niewydolnością serca chorobą tętnic obwodowych niewydolnością nerek

Jego występowanie mogą sygnalizować następujące objawy: bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość, bezsenność, zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej.

Co jest powodem występowania tego schorzenia? Mogą to być predyspozycje dziedziczone genetycznie, jednak niewątpliwie bardzo istotny jest tryb życia jaki prowadzimy. Niewłaściwa dieta, stres, nałogi... To najkrótsza droga do nadciśnienia.

Bardzo ważnym aspektem przy wysokim ciśnieniu jest zmiana trybu życia. Jako pierwsza na liście zmian powinna znaleźć się dieta. Jakich produktów należy unikać? Przede wszystkim soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i podnosi jej poziom we krwi, co stanowi wyjątkowe obciążenie dla nerek. Ważne jest również ograniczenie spożycia łatwo przyswajalnych węglowodanów, czyli cukru i słodkich produktów mącznych. Prowadzą one do wzrostu masy ciała, czyli także liczby naczyń krwionośnych i samej objętości krwi. Oczywistym i podstawowym elementem jest wykluczenie z diety niezdrowego, tłustego, smażonego jedzenia, czy fast foodów.

Choć w dzisiejszych, ciężkich czasach trudno jest całkowicie uniknąć sytuacji stresowych, ważne jest aby pojawiało się ich jak najmniej. Jeśli unikanie stresy jest niemożliwe, warto zadbać o wyciszenie i poszukać metody, która najlepiej na nas działa.

Nałogi… Alkohol, papierosy, kawa nie są w tym wypadku naszymi sprzymierzeńcami. Dobrze wiemy, że są dla naszego organizmu szkodliwe, sprzyjają również rozwojowi nadciśnienia.

Aktywność fizyczna. Dla niej z kolei powinniśmy znaleźć jak najwięcej miejsca. Powinny to być jednak ćwiczenia „spokojne”, nie wymagające dużo siły, czy podwyższające nasz puls w szybkim czasie (podnoszenie ciężarów i bieganie warto wówczas odpuścić). Najlepszymi dyscyplinami sportowymi dla nadciśnieniowców będą m.in: pływanie, spacery, czy joga.

Przy schorzeniu jakim jest nadciśnienie, należy pamiętać o regularnym (kilka razy w ciągu dnia) dokonywaniu pomiaru ciśnieniomierzem. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Przede wszystkim w spoczynku (przed samym pomiarem zalecany jest kilkuminutowy odpoczynek, a po dużym wysiłku godzinny), w pozycji siedzącej i z lewej ręki. Nie należy wówczas rozmawiać i ruszać kończynami. Nie powinno się również pić kawy i palić papierosów na 30 minut przed zmierzeniem ciśnienia krwi (jeśli już nie jesteśmy w stanie całkowicie wyzbyć się nałogów). Ale nie należy zapominać, że najważniejszym aspektem odpowiedniego pomiaru jest dobry, fachowy sprzęt :) A taki znajdziecie w naszym sklepie! Ciśnieniomierze dostępne w Medical Promo to sprzęt najwyższej jakości, dostępny w dwóch wariantach: nadgarstkowym i naramiennym :) Zapraszamy do zakupu: MedicalPromo

icon Komentarze do wpisu (0)

icon do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl